So, I was reading this article in the NYTimes today about Americans and their vegetables — and I agree, they are so much work!
I replace my vegetables, though, with starches, not meat. This is my preferred vegetable to meat ratio:
So, I was reading this article in the NYTimes today about Americans and their vegetables — and I agree, they are so much work!
I replace my vegetables, though, with starches, not meat. This is my preferred vegetable to meat ratio:
An excellent heads-up by Andrea James—one of my favorite reporters. I also saw the story in the New York Times about how Americans are not eating enough vegetables. I do not eat enough vegetables, although I eat tons of fruit. At times, however, my proportion of meat is a touch larger than what you have pictured in your “preferred vegetable to meat ratio”. In fact, shortly I will be broiling an almost two-pound rib steak. But I will eat a peach too. Isn’t that great! And there might be some vegetable-matter in the steak sauce. Actually, if I had someone regularly laying out a spread like you have pictured I probably would eat more vegetables too but, as you point out, vegetables are more work and, furthermore, I am lazy at heart and a guy and, well, you know the rest. I do not eat junk, though. Only when traveling. Was down in San Francisco this summer and I did indulge. Especially like ballpark food. You know, the absolute trash. Actually, some of it is pretty good. The pulled-pork sandwich at the Oakland Coliseum is great and the crab sandwich at AT & T Park in San Francisco does the trick as well. So does the Caribbean rice-bowl thing out in left field. And the rice-bowl is kind of healthy. But I guess I am digressing a bit from the point of your story. So I assume the answer is that the economy turns around, my ship comes in, and I hire a manservant to prepare vegetables for every meal. Right? Actually, I know for a lot of people vegetables, or just eating healthy in general, is prohibitively expensive. Not sure how that could work out that way. How can it cost less to manufacture something like Cheetos as opposed to simply pulling something out of the ground, or having it pulled out of the ground, and eating it? I wonder if it is a false-market thing where the price differential is simply manufactured by those trying to sell the products who know that somehow there is more cache around eating fresh food and so they jack the prices up on such. It would be interesting to see the real costs behind food.